Секрети лотерейної привабливості: Що спонукає людей грати

Лотерея сьогодні є популярною серед десятків тисяч гравців по всій Україні. Стаючи учасником, ви маєте шанс не лише розслабитися та цікаво провести час, спостерігаючи за розіграшем призів. Але й отримуєте шанс на виграш великої грошової винагороди, що подекуди може сягати кількох десятків мільйонів гривень. Це такі суми, що дозволять втілити ваші найдавніші мрії. *

І усе, що для цього потрібно – закреслити кілька номерів на ігровому полі, використовуючи власні або перевірені роками стратегії, як виграти в лотерею. Що саме спонукає сьогодні нас купляти лотерейні білети, сподіваючись на виграш джекпоту? Як гра у лотерею стала настільки привабливою? Ми проаналізували ретельно: чому люди грають в лотереї?

Відкриття світу лотерей: Загальний огляд

Лотерея – популярна азартна гра, яка дає гравцям можливість отримати гроші, лише заповнивши ігровий один з білетів. Грати можуть абсолютно всі. Так само як і забрати головний грошовий приз. Лотереї неупереджені, а їхні результати – абсолютно випадкові та не можуть підпорядковуватися нічому, окрім випадку.

Історія лото сягає давніх часів. Перші такі ігри були знайдені ще до нашої ери у Китаї, де гравці витягували жереб по черзі. І гроші отримав той, хто витягнув переможний. У Європі перша лотерея з’явилася ще за часів Римської імперії. Однак вони проводились не у такому форматі, як зараз. Просто під час вечері люди отримували щасливі білети, продемонструвавши які, можна було забрати подарунок. Така собі розвага для заможних містян.

Згодом лотереї набули тої форми, яку ми бачимо й сьогодні. Щобільше, в багатьох країнах такі ігри мали великий вплив на суспільство. Не лише гуртуючи людей за спільним проведенням часу. Але й допомагаючи громадам, підтримуючи культурні ініціативи тощо.

Сьогодні доступно кілька різних форматів лотерей:

  • класичні числові, де потрібно закреслити певну кількість номерів;
  • скретч-картки, де ви стираєте захисне покриття і дізнаєтесь відразу: чи випала вам виграшна комбінація;
  • онлайн лотерея – миттєві ігри з цікавою графікою, музичним супроводом та можливістю виграти гроші уже за кілька секунд після оплати участі у грі.

Глобально лотерею сьогодні поширені в усьому світі. Однак в тих чи інших регіонах можуть бути популярними окремі формати. Так, наприклад у США, де колись і з’явилася скретч лотереї, подібні картки все ще мають величезну популярність. У той час як в Україні більшість гравців надає перевагу класичним числовим форматам лото.

Інстинкт азарту: Чому ми любимо ризик

Насправді схильність до ризику є важливим фактором людського розвитку. Азартний інстинкт – це те, що народжується абсолютно у кожній людині на рівні базових тваринних рефлексів і бажання здобути перемогу.

Азарт викликає у нас пришвидшене серцебиття, що пов’язано з додатковим стресом. Однак стрес тут немає стосунку до страху за своє життя і здоров’я. А є скоріше позитивним, таким, який, наприклад ми відчуваємо перед важливою подорожжю чи подією.

Інший гормон, який також активізується, коли ми граємо у лотерею – дофамін. Його по-іншому ще називають гормоном радості. Процес його вироблення активізується у тому числі тоді, коли ми досягаємо бажаного. Що у контексті лотереї зазвичай означає виграш.

Попри те, що протягом усієї еволюції людина відійшла далеко від тваринних інстинктів, прагнення відчути азарт залишається нормальним. Потенціальна перемога стимулює наш мозок брати участь у різноманітних активностях, в тому числі й в лотереї.

Мрія про великий виграш: Як виграш змінює сприйняття

Розкриймо фактор потенційної перемоги як однієї з причин, яка впливає на зацікавленість у лото, детальніше. Ми уже зазначали, що будь-яку лотерею неможливо передбачити. І числа, які випадають під час розіграшу призів, абсолютно випадкові.

Тож навіть використовуючи перевірений спосіб заповнення ігрового поля чи граючи великою кількістю лотерейних білетів, ми не можемо на 100% бути впевненими у тому, що отримаємо головний виграш.

Гроші є дуже гіпотетичним підкріпленням, яке, втім, впливає на наше сприйняття лотереї і загальний емоційний стан. У першу чергу це стосується лотерейних ігор, які пропонують дійсно великий джекпот. Це такі ігри як Суперлото або КЄНО. Заповнюючи лотерейний білет, гравці часто візуалізують, що вони будуть робити з цим виграшем.

Це допомагає їм тренувати позитивне мислення та ставити цілі, мріяти, втікати від повсякденності. Мрії про кардинальну зміну життя і виграш великих сум допомагають відірватись від буденності і зробити реальність більш приємною – головне контролювати витрати на купівлю білетів.

Тиск групи та культурні очікування: Чому ми граємо разом

Для зміцнення своїх соціальних зв’язків люди часто використовують спільне проведення часу у тому числі і за іграми. І ось тут лотерея виступає яскравою демонстрацією соціального фактора, що посилює зацікавлення в грі. Багато людей люблять збиратися з друзями або рідними, спостерігати, як випадають кульки з лототрона, закреслювати номери на ігровому полі та мріяти про виграш в лотерею.

У першу чергу тому, що спільне проживання позитивних емоцій помітно їх посилює. В такому разі виробляється багато дофаміну, який впливає у тому числі на покращення нашого самопочуття. До речі, часто перші лотерейні білети гравці купляють в тому числі під впливом чи навіть тиском суспільства. Для того, аби мати ще більше спільного із рідними та близькими людьми.

Щодо культурного впливу лотерей на те, що кількість гравців з року в рік стає більшою, тут перш за все мова йде про представлення ігор у різноманітних фільмах, книгах, ретрансляція історії переможців на загал. Коли ми швидко дізнаємося про того, хто зірвав джекпот, однак про ті кілька мільйонів людей, які не виграли абсолютно нічого під час тієї ж трансляції, нам не розказують.

Сприймаючи ці історії успіху, спостерігаючи за ними по телебаченню чи в журналах, людина може піддатися впливу. Наприклад, існує статистика, яка наочно демонструє, як стереотип про американську мрію, де культивується можливість швидкого заробітку і докорінної зміни свого життя, мав прямий вплив на те, що люди дедалі частіше почали грати в азартні ігри.

Сприймаючи цю американську мрію не як прямий наслідок своєї роботи і таланту, а як те, що потрібно сподіватись на удачу.

Радість виграшу та біль програшу:
Емоційні аспекти лотерей

Переможці лотереї, отримавши виплати, під впливом радості можуть купляти ще більше лотерейних білетів. Найчастіше це стається з новачками. Гравці, які довго грали і вперше перемогли, знають, наскільки важким і тривалим може бути шлях до виграшу.

Ця ж радість є часто однією з причин того, що, вигравши гроші, люди поспішають витрачати їх у тому числі на непотрібні (але дорогі) речі. Саме тому всі експерти радять ретельно спланувати, що робити з виграшем, і не давати емоціям взяти верх. Зберігати той рівень бюджету, який ви запланували витрачати на лотерейні білети і не перевищувати його, навіть якщо ви переконалися у тому, що удача на вашому боці.

До речі, програш працює зовсім не в протилежну сторону. У більшості випадків, якщо нам не вдається перемогти з разу в раз в тих іграх, які не потребують великих зусиль, ми впевнено (чи навіть уперто) продовжуємо грати. З цих причин гравцям радять зробити паузу у грі, якщо їм не щастить протягом тривалого часу. І передивитися свої стратегії заповнення лотерейного білета, можливо, обрати іншу гру.

Як зробити так, щоб гра не впливала негативним чином на ваше психологічне здоров’я? Ми підготували кілька корисних порад:

  1. Не купуйте білет, витрачаючи кредитні кошти. Це надалі створить сильний тиск і навантаження на нервову систему, може призводити до стресу, спричиняти залежність від азартних ігор.
  2. Позбавтеся ілюзії контролю. Часто гравці, особливо ті, хто були за крок до виграшу, відчувають найбільше розчарування. Адже удача була так близько – і промайнула. Всі ці емоції пов’язані з ілюзією контролю. Однак важливо пам’ятати, що гра лише дає шанс виграти гроші. Її результат не залежить від обраної стратегії. Так, є способи трохи покращити шанси на перемогу, але не до 100%.
  3. Не купляйте лотерейні білети просто тому, що прочитали історію переможця. Це парадокс під назвою «упередженість доступності. Коли нам здається, що навколо усім щастить, тільки тому, що ми чуємо такі позитивні новини. Перемога у лото – це незвичне явище, і джекпоти зриваються далеко не кожного разу під час гри.

Зрозуміти привабливість лотерей: Психологічні уроки

Тож чому ми граємо у лотерею і чи насправді зовнішні чинники настільки сильно можуть спонукати нас випробувати свою удачу? Історія ігор наскільки тривала, що вони сильно вкорінилися у наше сприйняття. І ми можемо з дитинства чути позитивні історії переможців або ж навпаки – упередження щодо шахрайства в лотереях.

Однак ключовим моментом здорової та відповідальної гри є пошук балансу: вміння зупинити себе та не оптимізувати витрати на лотереї. І, можливо, шукати й інші додаткові способи отримати дофамін і відчути позитивні емоції.

* на правах реклами


Джерело

Вам також може сподобатися

Більше від автора